Pewnie część z osób, które podjęły decyzję o chwyceniu za ster i rozpoczęciu nauki latania, nadal ma w głowie sporo pytań. Bo niby decyzja ogólna już podjęta, ale szczegółowe jeszcze nie. Ja też miałem na początku sporo wątpliwości. Ile to wszystko kosztuje i jak się rozliczać? Jaką wybrać szkołę? Ile może trwać kurs? Czy lepiej szkolić się w aeroklubie czy komercyjnie? Czy czekać do wiosny czy zaczynać zimą? To tylko z niektórych pytań nurtujących (jeszcze nie) adepta lotniczego fachu.
Dlatego postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami z perspektywy osoby mającej już licencję turystyczną. Perspektywy na tyle świeżej, żeby jeszcze pamiętać co mnie nurtowało najbardziej. Jako że temat jest dość obszerny, choć wcale się taki nie wydaje, to postanowiłem publikować go w kilku osobnych postach, aby zadbać o Twój świeży umysł i wypoczęty wzrok 🙂
Zanim do konkretów, jeszcze kilka moich ogólnych spostrzeżeń:
- Nie pozwól, żeby wątpliwości spowodowały, że przestaniesz działać. Postaraj się szybko je rozwiązać. Najprościej będzie po prostu zadzwonić do danej szkoły i zapytać o kwestie, które są dla Ciebie niewiadomą. Sposób odpowiedzi i kontaktu z potencjalnym klientem również może świadczyć o danym ośrodku. Nie myśl natomiast wg schematu „klient nasz pan”, podchodź z pokorą do nieodebranego połączenia, bo szef szkolenia może akurat być w samolocie i nie będzie dostępny na każde Twoje zawołanie.
- To, co dla doświadczonej osoby jest oczywiste, dla lotniczego żółtodzioba wcale takie nie jest. I każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć. Dobrze jest jednak mniej więcej orientować się jak mniej więcej wygląda przebieg szkolenia, żeby przynajmniej wiedzieć o co chcesz zapytać.
- Nie wahaj się pytać. Zaczerpnij języka wśród znajomych, poszukaj w internecie, zadzwoń do kilku ośrodków szkolenia, żeby wyrobić sobie jako taki osąd o tym, co może Cię czekać w trakcie kolejnych tygodni / miesięcy. Lepiej na początku spytać dwa razy o to samo niż potem być czymś niemile zaskoczonym w trakcie szkolenia.
Wraz z pojawianiem się kolejnych artykułów, będę poniżej dodawał odnośniki do konkretnych zagadnień.
Część 1 – Ile trwa kurs PPL(a)?
1 thought on “Wątpliwości przed rozpoczęciem kursu PPL”