blog Chmurki eu – Jak zostać pilotem samolotu?

„A good pilot is always learning”

Tytułowe hasło to myśl przewodnia Jasona Schapperta, szefa szkoły lotniczej MZeroA.com. Jason wraz ze swoją ekipą prowadzi na YouTube kanał, na którym przedstawia wiele interesujących zagadnień związanych z lotnictwem. Dlaczego o tym piszę i dlaczego jest to dla mnie tak dużą inspiracją? O tym poniżej…

Po zdaniu egzaminów teoretycznych ATPL cały czas warto podtrzymywać wiedzę, rozwijając jednocześnie swoje lotnicze umiejętności. W jaki sposób? Wydaje się, że przeglądanie notatek i podręczników będzie tutaj najlepszym sposobem. Otóż, wydaje się. A według mnie, to tylko czysta teoria. Owszem, teoria jest potrzebna, ale jak to w życiu bywa – najlepiej zmiksować ją z praktyką.

Jest pewien sposób na połączenie tych dwóch. To filmy na YouTube. Dzięki temu medium mamy praktycznie bezpłatny dostęp do wielu materiałów. Czasem dobrych jakościowo, czasem gorszych. Te drugie, z oczywistych względów pomijam.

Skupiając się na tym, co YouTube ma najlepsze, można znaleźć kilka cennych źródeł wiedzy. A dla mnie na lidera wśród jej dystrybutorów wyrósł kanał MZeroA. Dlaczego?

Regularność

Załoga MZeroA jest niezwykle konsekwentna w działaniu i dostarcza filmiki z imponującą regularnością. Co tydzień pojawia się nowa treść, a do tego raz w miesiącu publikowany jest każdy z czterech podcastów. Są to (w przypadkowej kolejności): Private Pilot Podcast, Instrument Rating Pilot Podcast, Commercial Pilot Podcast i Certified Flight Instructor Podcast. Oczywiście, oglądam/słucham wszystkich czterech. Bo dostęp do nich nie wymaga posiadania konkretnej licencji.

 

mzeroa
To jeden z lepszych lotniczych kanałów na YouTube. Publikacje są dodawane naprawdę regularnie i często; źródło: YouTube.com

Treści

Treść nie jest skomplikowana. Najczęściej omawiane jest losowe? zagadnienie. Przykłady. Jak działa radar w Twoim samolocie? Jak lądować przy porywistym wietrze? Jak przygotować się w dniu egzaminu? Jak zapisać zgodę na lot IFR? I tak dalej…

Filmików jest naprawdę sporo i każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Każdy znajdzie też coś mniej ciekawego lub coś, co punktuje jego braki. I to też jest godne podkreślenia. Z racji tego, że publikacje są dość częste, daje to szanse na wszechstronny rozwój. Nie tylko oglądamy coś co w danym momencie szkolenia najbardziej nas interesuje, ale dotykamy kwestii, które mogą nam się przydać w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Jason (a czasem także zaproszeni goście) opowiada np. jak i dlaczego warto przyłożyć się do szkolenia. Że nie chodzi tylko o zdanie egzaminów z dobrym wynikiem. Chodzi o proces doskonalenia się pilota. O dążenie do perfekcji, zdobywanie nowej wiedzy, o umiejętność jej praktycznego wykorzystania. Jak mawia: „mastery is a quest, not a score on a test”.

Uczy także „życia”, w niektórych odcinkach zwracając uwagę na właściwy ubiór, na detale, na pasażerów, na komunikację, na podejmowanie odpowiednich decyzji, itd. Przytacza historie incydentów i wypadków lotniczych. Przekrój treści jest naprawdę szeroki i dzięki temu, podążając za nimi, dotykamy wielu aspektów, na które być może nie zwrócilibyśmy uwagi czerpiąc „suchą wiedzę” z podręczników.

Coś ekstra

Tekst piszę akurat w momencie, gdy kończy się jedna z ciekawszych akcji na kanale. Przez cały styczeń był publikowany jeden film dziennie. Wszystko w ramach projektu „31 Day Safer Pilot Challenge”. Jak sam Jason wspomina, jego misją jest, aby przez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, uratować przynajmniej jedno życie. Nie jest to możliwe do sprawdzenia, ale z pewnością takie akcje (przez ich odpowiednie zasięgi) mogą się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa w powietrzu.

Powyższy film rozpoczyna tegoroczny challenge. I według mnie, ten film to prawdziwy sztos! Warto poświęcić dwadzieścia kilka minut na zapoznanie się z historią tego lotu. Jest śmiesznie, jest dramatycznie, jest motywująco. A jeśli się spodoba, w kolejce jest kilkadziesiąt (30) następnych produkcji 🙂

Filmy zmuszają do refleksji, dają mi inspirację i kopa do działania. W dodatku, poza poświęconym czasem, nic nie kosztują. Owszem, Jason dba o swój biznes (posiada szkołę online) i czasami zachęca do dołączenia do społeczności studentów MZeroA Online Ground School. Nie jest to jednak zbyt nachalne działanie i w żaden sposób też nie wyklucza osób, które nie korzystają z dodatkowo płatnych usług.

Dlatego według mnie warto dodać sobie MZeroA do grona obserwowanych kanałów (obecnie mają około 160 tysięcy subskrypcji na YT) i na bieżąco śledzić ich publikacje. Mało jest bowiem tak wartościowych kanałów związanych z lotnictwem na YouTube. A jeśli znasz jakieś jeszcze, które są godne polecenia, podziel się nimi w komentarzu – będzie mi niezwykle miło 🙂

I pamiętaj, co najważniejsze. A good pilot is always learning! Pożyczyłem cytat, którym Jason kończy każdy swój filmik. Ale mam nadzieję, że nie będzie miał mi tego za złe 🙂

A jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda mój lotniczy internet, zapraszam na artykuł sprzed kilkunastu miesięcy, w którym opisuję te zakątki internetu, do których zaglądam najczęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *