blog Chmurki eu – Jak zostać pilotem samolotu?

Przegląd lotniczego internetu: strony, blogi, YouTube oraz Facebook

W związku z obecną sytuacją wielu z nas ma teraz nieco więcej wolnego czasu niż to zwykle bywa. I zapewne przekłada się to na obecność w sieci. Dlatego postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami i opiniami o lotniczym internecie oprowadzając po miejscach, w których sam dość często bywam.

Całość zestawienia podzieliłem na trzy chyba największe obecnie media: strony internetowe (wyszczególniłem serwisy informacyjne i blogi), YouTube oraz Facebook. I z każdego działu wybrałem swoje topy plus dodałem kilka opcji, bo być może nasze gusta nie będą do końca zgodne i np. to co mnie się podoba, Tobie niekoniecznie przypadnie do gustu i odwrotnie.

Strony internetowe – informacje

Strony można rozdzielić na blogi oraz dostarczycieli newsów. Z oczywistych względów, więcej nowości pojawia się na stronach z wiadomościami, dlatego częściej tam zaglądam i przegląd zacznę właśnie od nich. Omijam oczywiście opisywanie stron, które służą do planowania lotów, bo to raczej użytek operacyjny (choć nie zawsze), a nie rozrywkowo-informacyjny. A dziś właśnie o tych drugich chcę napisać.

1. DlaPilota.pl – to dla mnie podstawowe źródło wszelkich aktualności związanych z lotniczym światkiem. Kilka kategorii newsów, od oficjalnych, z PAP, po własne czy aeroklubowe. Dodatkowo najlepsza chyba baza lotnisk i lądowisk w kraju, do której często zaglądam zastanawiając się nad kierunkiem swojej kolejnej wycieczki.

źródło: dlapilota.pl

2. AvHerald.com – Zagranicznych stron nie odwiedzam zbyt często. Jedynie, gdy czasem chcę zgłębić jakiś konkretny temat… Ze stron godnych polecenia to na pewno avherald.com gdzie opisanych jest mnóstwo wypadków/incydentów i raportów z tychże zdarzeń. Oprócz samych newsów warto zerknąć na komentarze, choć jak to wszędzie bywa – niektóre są wartościowe, inne mniej.

źródło: avherald.com

3. Pozostałe – Strony, które odwiedzam rzadziej. Raczej tylko wtedy, gdy gdzieś „mignie” mi jakiś news, najczęściej jako zajawka na Facebooku to: Samoloty.pl, Pasazer.com i Aviation24.pl.

Strony internetowe – blogi

Znam w zasadzie trzy wartościowe blogi opisujące krok po kroku szkolenie lotnicze. Na chwilę obecną tylko jeden z nich jest „żywy” i aktualizowany. Dwa pozostałe (pkt 3. i 4.) też warto odwiedzić, jeżeli ktoś ich jeszcze nie zna. W różnych momentach swojego szkolenia w różny sposób oceniałem wartość i przydatność poszczególnych blogów. Na początku (zanim sam zacząłem naukę latania) przeczytałem większość treści na nich zawartych, nie wszystko do końca rozumiejąc. Dało mi to jednak dość dobry pogląd na to co przede mną. W późniejszych momentach wracałem do niektórych treści i nadal to robię, gdy mam na horyzoncie jakiś konkretny punkt swojego szkolenia.

1. Askef.pl – To ten, na którym pojawiają się nowe wpisy. Autor opisuje poszczególne kroki w szkoleniu i ciekawie opowiada o swoich lotniczych przygodach. Oprócz tego jest sporo fajnych wpisów dotyczących teorii. Wiele lotów na południu kraju, skąd pochodzę i mam sentyment do tamtych rejonów. Zdecydowanie polecam.

źródło: askef.pl

2. Aviate.pl – Blog o przygodach pilota, który po PPL-ce zdecydował się kontynuować naukę pilotażu w USA i publikuje swoje przemyślenia dzień po dniu, w formie pamiętnika. Nie tylko o lataniu, ale też o życiu w Stanach.

źródło: aviate.pl

3. SkyIsTheLimit.aero – również ciekawie opowiadający o drodze do kokpitu, natomiast pomimo kilku zapowiedzi powrotu do pisania, niestety czytelnicy na razie się tego powrotu nie doczekali. Pozostaje trzymać kciuki.

źródło: skyisthelimit.aero

4. Pozostałe krajowe – Jest jeszcze nieco szczątków porozrzucanych po internecie, na których można wyłapać jakieś pojedyncze wartościowe wpisy, ale na pewno jakością i regularnością nie dorównują wspomnianej trójce. Poza pawelkozak.com gdzie ostatnio nic nowego się nie pojawia, nie znalazłem nic więcej co byłoby godne regularnego odwiedzania.

5. ModularPilot.co.uk – Zagraniczny blog, którego autor ciekawie opisywał swoje szkolenie lotnicze (którego część odbył w Polsce) i jest z pewnością warty odwiedzenia. Autor w styczniu uzyskał angaż do linii i w związku z tym zakończył działalność „blogową”, ale może jeszcze kiedyś coś napisze.

źródło: modularpilot.co.uk

YouTube

Serwis YT ma wiele wartościowych materiałów i raczej braknie doby niż pomysłów na następny filmik do obejrzenia. Niemniej, trzeba jakoś oddzielić ziarna od plew, chłopców od mężczyzn, itd.

1. Turbulencja. Jest wg mnie najbardziej wartościowym kanałem na YouTube. Kapitan Dariusz Kulik opowiada o pracy pilota liniowego oraz o aspektach związanych z tym co dzieje się w samolocie od strony technicznej. Dużo materiałów z kokpitu, dużo ciekawostek. Bardzo rzetelne i cenne źródło wiedzy lotniczej.

2. Samoloty. Drugi z polskich kanałów, choć nie prowadzony przez pilota, ale opowiadający o historii lotnictwa i również pokazujący odczucia autora jako pasażera samolotu. Można czepiać się dykcji (choć autor mówi, że cały czas nad nią pracuje), ale nie można zarzucić braku regularności i braku pomysłów. Częste nowe filmy, rzetelne przygotowanie teoretyczne i ciekawe tematy. Polecam!

3. MZeroA Flight Training. Jason Scheppert, właściciel szkoły MZeroA oraz autor kanału porusza wiele interesujących wątków. Techniczne aspekty latania, doskonalenie pilotażu, bezpieczeństwo i godziny ciekawych rozmów, live’ów, itp. Warto zajrzeć. Można się sporo nauczyć, ale też dostać dawkę tematów do przemyśleń.

4. Lucaas. Autor wrzuca jakieś wycinki z grania w różne symulatory, co niespecjalnie mnie interesuje, natomiast prowadzi bardzo fajną serię, typowo rozrywkową, czyli „Weekly Dose of Aviation”. To krótkie, trwające około 3-4 minut filmiki połączone z wycinków zebranych z różnych zakamarków YT ukazujące różne niecodzienne sytuacje związane z lataniem. Niektóre nudne, ale większość bardzo ciekawa. A co parę filmów trafia się jakiś stwarzający efekt WOW.

5. Przymrużonym okiem pilota prywatnego. Właściciel fajnego samolociku tworzy kontent, co do jakości którego nie zawsze jestem przekonany. Wizualnie bardzo fajnie, pomysłów sporo, jednak treść czasem bywa nieco płytka i po poruszeniu jakiegoś tematu pozostaje mi niedosyt. Natomiast nie można odmówić wielu interesujących wątków, fajnych widoczków, ciekawych inicjatyw i przede wszystkim: pasji do lotnictwa. Zaglądam, bo mimo wszystko wydaje mi się, że warto.

6. Być pilotem. Niezły vlog prowadzony przez pilota, głównie z perspektywy kokpitu Cessny. Czasem wywiad, czasem relacja z wycieczki, czasem po prostu parę migawek. Lubię, bo autor wydaje się sympatyczny i lata z Milewa, czyli są to tereny dobrze mi znane 🙂

7. VASAviation. Kanał przedstawiający dość interesujące i nietypowe momenty rozmów pilotów z kontrolerami. Sytuacje awaryjne, incydenty, ale również sytuacje zabawne. Często poparte dodatkową wizualizacją. Zdecydowanie poszerza horyzonty.

8. Popularne. Zagraniczny YT to także dwie największe „gwiazdy” lotniczej sceny YouTube, czyli MentourPilot oraz CaptainJoe. Szczerze mówiąc, nie zaglądam do nich, choć pewnie można by wyłapać nieco przydatnej wiedzy. Ale szczególnie Kapitan Joe (który jest tylko pierwszym oficerem, a więc kapitanem samozwańczym) tak daleko ucieka w stronę popularną (takie odnoszę wrażenie), że często brakuje merytorycznego przygotowania w jego filmach. Nie mam też na tyle czasu, żeby wszystko oglądać, ale jeżeli masz ochotę, to zajrzyj na kanały obu Panów.

9. Lonely Pilot. Vlog prowadzony przez polskiego pilota latającego obecnie na dużym towarowym Boeingu 767. Czyli na bardzo ciekawej maszynie, choć sam vlog trochę mnie nudzi, bo nie lubię podglądać czyjegoś życia, a tam zbyt wiele o lataniu nie ma, często natomiast jest sporo o tematach zupełnie z lotnictwem niezwiązanych. Można jednak znaleźć kilka fajnych filmów, choć trzeba się trochę naszukać 🙂

Facebook

Obecnie Facebook to przede wszystkim fanpejdże (tych raczej nie śledzę) oraz grupy dyskusyjne, gdzie można wymienić doświadczenia, zadać pytanie, uzyskać szybką odpowiedź. Można też skontaktować się z wieloma pasjonatami lotnictwa, co jest niezaprzeczalną zaletą tego miejsca. Grupy, do których należę i które mogę polecić to:

1. Jak będzie w ULCu – sekcja pomocnicza (ponad 1 400 członków) https://www.facebook.com/groups/403020326924850

źródło: facebook.com

To miejsce przede wszystkim dla osób odwiedzających nasz ulubiony Urząd. Wymiana informacji, zabawne sytuacje, ciekawe komentarze. Choć najczęstszym wątkiem jest zapytanie „tłoczno dzisiaj?” to można tu znaleźć wiele przydatnych informacji lub zapytać o nurtujące nas kwestie związane głównie ze zdawaniem egzaminów oraz składaniem / odbiorem dokumentów.

2. PPL – licencja pilota. Pomoc, pytania, dyskusje (ponad 2 500 członków) https://www.facebook.com/groups/323986091578028

źródło: facebook.com

Grupa dla początkujących, ale nie tylko. Oprócz typowej wymiany informacji jest jeszcze kilka przydatnych materiałów szkoleniowych do wglądu. Wiele interesujących wątków związanych z general aviation.

3. BlaBla-Air (ponad 4 100 członków) https://www.facebook.com/groups/1642978182421068

źródło: facebook.com

Miejsce, w którym można znaleźć współtowarzysza podróży. Zarówno dla pasażerów jak i dla pilotów. Co logiczne, im bliżej sezonu tym większy ruch na grupie.

4. Latanie poza Polską (ponad 500 członków) https://www.facebook.com/groups/225472481590405

źródło: facebook.com

Przede wszystkim do wymiany doświadczeń w temacie lotów małymi samolotami poza granicami naszego kraju. Wiele interesujących opisów wycieczek, ale również przydatne informacje dla osób planujących takie loty.

5. Sprzęt lotniczy kupię/sprzedam. Giełda sprzętu lotniczego (ponad 3 000 członków) https://www.facebook.com/groups/1614621445435475

źródło: facebook.com

Tytuł grupy chyba mówi sam za siebie. Od starych przyrządów po nowe Garminy. Od używanych kalkulatorów po lotniczą odzież. Słowem, wszystko co związane z lotnictwem można tutaj kupić / sprzedać / szukać.

6. Turbulencja (ponad 9 000 członków) https://www.facebook.com/groups/491252114713189

źródło: facebook.com

Grupa dyskusyjna zrzeszająca fanów kapitana Dariusza, a tym samym fanów lotnictwa. Spory ruch, dużo ciekawych wątków.

7. atpl poland ecqb v4 v5 v6 theory exams (ponad 1000 członków) https://www.facebook.com/groups/123179911725569

źródło: facebook.com

Miejsce tylko dla osób zdających (lub zamierzających wkrótce zdawać) egzaminy teoretyczne ATPL. Wymiana doświadczeń, uwag dotyczących pytań, wzajemne wsparcie, żeby jakoś przez te egzaminy przebrnąć.

8. Lukasz Czepiela (ponad 15 500 polubień) https://www.facebook.com/LukaszCzepiela

źródło: facebook.com

Nigdy nie byłem zwolennikiem posiadania idola w życiu i chyba nigdy takiego nie miałem. Jakoś nigdy nie brakowało mi inspiracji i pomysłu na pójście własną drogą. Natomiast historia kariery i osiągnięcia Łukasza Czepieli to coś, co niewątpliwie inspiruje i obok czego nie można przejść obojętnie. Oprócz tego fajnie prowadzone „sołszjale”, sporo alternatywnych pomysłów na latanie (np. seria wywiadów „Prze-lotne pytania” na redbull.com), często z humorem. Na przykład można podpatrzyć jak nalać Red Bulla do szklanki w samolocie robiąc przy okazji piękną beczkę. Mam sporo podziwu dla umiejętności pilota Czepieli, ale również wiele szacunku do tego jakim wydaje się być człowiekiem (piszę „wydaje się”, bo niestety, nie znam osobiście).

Dodatkowo – oldschoolowo

Internetowe dinozaury pamiętają zapewne jak popularnym miejscem wymiany doświadczeń były fora dyskusyjne. Mnie jakoś kojarzą się z czasami, gdzie na co drugiej stronie w sieci były jeszcze „księgi gości”. To se ne vrati, ale niektóre fora wciąż mają się całkiem dobrze. Mowa przede wszystkim o jednym polskim forum: lotnictwo.net.pl oraz o jednym zagranicznym PPRuNe.org (Professional Pilots Rumour Network). Kopalnia wiedzy dla osób poszukujących dodatkowych opinii na temat ścieżki rozwoju, wyboru szkoły, wyboru i wymagań konkretnych pracodawców.

źródło: lotnictwo.net.pl

 

źródło: pprune.org

Tak mniej więcej wygląda mój lotniczy internet. Jeżeli masz jakieś propozycje, które warto byłoby dopisać do tego zestawienia, podziel się nimi pozostawiając swój komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *