Tytułowe hasło to myśl przewodnia Jasona Schapperta, szefa szkoły lotniczej MZeroA.com. Jason wraz ze swoją ekipą prowadzi na YouTube kanał, na którym przedstawia wiele interesujących zagadnień związanych z lotnictwem. Dlaczego o tym piszę i dlaczego jest to dla mnie tak dużą inspiracją? O tym poniżej…
Po zdaniu egzaminów teoretycznych ATPL cały czas warto podtrzymywać wiedzę, rozwijając jednocześnie swoje lotnicze umiejętności. W jaki sposób? Wydaje się, że przeglądanie notatek i podręczników będzie tutaj najlepszym sposobem. Otóż, wydaje się. A według mnie, to tylko czysta teoria. Owszem, teoria jest potrzebna, ale jak to w życiu bywa – najlepiej zmiksować ją z praktyką.
Jest pewien sposób na połączenie tych dwóch. To filmy na YouTube. Dzięki temu medium mamy praktycznie bezpłatny dostęp do wielu materiałów. Czasem dobrych jakościowo, czasem gorszych. Te drugie, z oczywistych względów pomijam.
Skupiając się na tym, co YouTube ma najlepsze, można znaleźć kilka cennych źródeł wiedzy. A dla mnie na lidera wśród jej dystrybutorów wyrósł kanał MZeroA. Dlaczego?
Regularność
Załoga MZeroA jest niezwykle konsekwentna w działaniu i dostarcza filmiki z imponującą regularnością. Co tydzień pojawia się nowa treść, a do tego raz w miesiącu publikowany jest każdy z czterech podcastów. Są to (w przypadkowej kolejności): Private Pilot Podcast, Instrument Rating Pilot Podcast, Commercial Pilot Podcast i Certified Flight Instructor Podcast. Oczywiście, oglądam/słucham wszystkich czterech. Bo dostęp do nich nie wymaga posiadania konkretnej licencji.
Treści
Treść nie jest skomplikowana. Najczęściej omawiane jest losowe? zagadnienie. Przykłady. Jak działa radar w Twoim samolocie? Jak lądować przy porywistym wietrze? Jak przygotować się w dniu egzaminu? Jak zapisać zgodę na lot IFR? I tak dalej…
Filmików jest naprawdę sporo i każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Każdy znajdzie też coś mniej ciekawego lub coś, co punktuje jego braki. I to też jest godne podkreślenia. Z racji tego, że publikacje są dość częste, daje to szanse na wszechstronny rozwój. Nie tylko oglądamy coś co w danym momencie szkolenia najbardziej nas interesuje, ale dotykamy kwestii, które mogą nam się przydać w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Jason (a czasem także zaproszeni goście) opowiada np. jak i dlaczego warto przyłożyć się do szkolenia. Że nie chodzi tylko o zdanie egzaminów z dobrym wynikiem. Chodzi o proces doskonalenia się pilota. O dążenie do perfekcji, zdobywanie nowej wiedzy, o umiejętność jej praktycznego wykorzystania. Jak mawia: „mastery is a quest, not a score on a test”.
Uczy także „życia”, w niektórych odcinkach zwracając uwagę na właściwy ubiór, na detale, na pasażerów, na komunikację, na podejmowanie odpowiednich decyzji, itd. Przytacza historie incydentów i wypadków lotniczych. Przekrój treści jest naprawdę szeroki i dzięki temu, podążając za nimi, dotykamy wielu aspektów, na które być może nie zwrócilibyśmy uwagi czerpiąc „suchą wiedzę” z podręczników.
Coś ekstra
Tekst piszę akurat w momencie, gdy kończy się jedna z ciekawszych akcji na kanale. Przez cały styczeń był publikowany jeden film dziennie. Wszystko w ramach projektu „31 Day Safer Pilot Challenge”. Jak sam Jason wspomina, jego misją jest, aby przez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, uratować przynajmniej jedno życie. Nie jest to możliwe do sprawdzenia, ale z pewnością takie akcje (przez ich odpowiednie zasięgi) mogą się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa w powietrzu.
Powyższy film rozpoczyna tegoroczny challenge. I według mnie, ten film to prawdziwy sztos! Warto poświęcić dwadzieścia kilka minut na zapoznanie się z historią tego lotu. Jest śmiesznie, jest dramatycznie, jest motywująco. A jeśli się spodoba, w kolejce jest kilkadziesiąt (30) następnych produkcji 🙂
Filmy zmuszają do refleksji, dają mi inspirację i kopa do działania. W dodatku, poza poświęconym czasem, nic nie kosztują. Owszem, Jason dba o swój biznes (posiada szkołę online) i czasami zachęca do dołączenia do społeczności studentów MZeroA Online Ground School. Nie jest to jednak zbyt nachalne działanie i w żaden sposób też nie wyklucza osób, które nie korzystają z dodatkowo płatnych usług.
Dlatego według mnie warto dodać sobie MZeroA do grona obserwowanych kanałów (obecnie mają około 160 tysięcy subskrypcji na YT) i na bieżąco śledzić ich publikacje. Mało jest bowiem tak wartościowych kanałów związanych z lotnictwem na YouTube. A jeśli znasz jakieś jeszcze, które są godne polecenia, podziel się nimi w komentarzu – będzie mi niezwykle miło 🙂
I pamiętaj, co najważniejsze. A good pilot is always learning! Pożyczyłem cytat, którym Jason kończy każdy swój filmik. Ale mam nadzieję, że nie będzie miał mi tego za złe 🙂
A jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda mój lotniczy internet, zapraszam na artykuł sprzed kilkunastu miesięcy, w którym opisuję te zakątki internetu, do których zaglądam najczęściej.