blog Chmurki eu – Jak zostać pilotem samolotu?

Wniosek w ULC – jak otrzymać wpis uprawnienia?

Mamy już naszą upragnioną PPL-kę, budujemy nalot, robimy kolejne szkolenia. Przychodzi taki czas, że zdamy egzamin praktyczny i wtedy pojawiają się formalności. Nie ma ich dużo, ale mogą na początku przysporzyć nieco problemów. Trzeba zebrać kilka dokumentów i złożyć wniosek w ULC. Postaram się nieco rozjaśnić temat.W mojej ocenie największym problemem może być pewna dezorientacja młodego pilota. Przyznam szczerze, że na początku nie do końca orientowałem się, w jaki sposób jest to poukładane. A że na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie istnieje żaden przyjazny algorytm, który pozwoliłby przejść łagodnie przez ten proces, obywatel-pilot musi wykazać się odrobiną zaangażowania.

Dwie najtrudniejsze rzeczy to:

1. Znalezienie odpowiedniego wniosku.

2. Znalezienie kwoty odpowiedniej wysokości za właściwą czynność.

Jeśli chodzi o wniosek, o ile jesteśmy w Urzędzie, pracownik chętnie pomoże dobrać odpowiedni „papier”. Co do kwoty przelewu, wypadałoby mieć ze sobą potwierdzenie przelewu. W związku z tym, trzeba by ten przelew zrobić ciut wcześniej. A żeby go zrobić, trzeba się odnaleźć w tabeli opłat lotniczych.

Jest to zbiorcza tabela wszystkich opłat związanych z lataniem w naszym kraju. To znaczy: ten sam dokument przegląda nowy właściciel samolotu, osoba przeprowadzająca zmiany w dokumentacji swojego lotniska i wreszcie ten „biedny” student-pilot. 32 strony tabelek.

Na szczęście są nagłówki, więc można w miarę szybko odnaleźć Część II – Licencje i świadectwa kwalifikacji. To znacznie zawęzi pole naszych zainteresowań. O tym jednak w późniejszej części artykułu.

Czy wiemy o co wnioskować?

W większości przypadków będziemy wnioskować o wpis uprawnienia do posiadanej już przez nas licencji (PPL lub CPL). W przypadku ubiegania się o CPL-kę będzie potrzebne wydanie nowej licencji. Z pilota turystycznego staniemy się pilotem zawodowym 🙂

Niemniej, wszelkie egzaminy typu IR/SE, IR/ME, ME, wymagają złożenia wniosku o wpis uprawnienia do posiadanej już licencji. Podobnie wpisy „VFR nocki”. Wzory są do znalezienia na stronie Urzędu – dokładnie tutaj. Wedle potrzeb, wybieramy zatem 15/LPL1. Gdybyśmy wnioskowali o wydanie samolotowej PPL-ki, wybieramy 5/LPL1. Śmigłowcowa to 6/LPL1. Przy CPL-ce będą to kolejno wnioski nr 10 i 11.

Wniosek (omawiam ten o wpis uprawnienia) składa się z czterech stron, przy czym dwie ostatnie to różnego typu deklaracje i oświadczenia RODO. Skupię się na dwóch pierwszych.

jak złożyć wniosek w ulc
Pierwsza strona raczej nie sprawia problemów; źródło: ulc.gov.pl

W tytule wpisujemy czego dotyczy wniosek. Załóżmy, że zdaliśmy egzamin na samoloty silnikowe. Nagłówek wniosku będzie więc wyglądał następująco.

Wniosek o wpis uprawnienia: MEPL.
Do licencji PPL(A).

Pierwsze trzy punkty dotyczą danych osobowych, z czym nikt nie powinien mieć problemu.

Punkt 4. to informacje o innych posiadanych licencjach. Jeśli dysponujesz tylko PPL-ką, nie musisz tutaj nic wpisywać. Świadectwem radiooperatora nie musimy się tutaj chwalić.

Punkt 5. to miejsce odbioru licencji. Mamy dwie opcje: odbiór na miejscu lub w delegaturze terenowej. Najkorzystniej jest sprawdzić, gdzie nam najbliżej i jeśli nie jest to Warszawa, wybrać odpowiednią delegaturę.

Pierwsza strona gotowa, przechodzimy do drugiej.

Gładko poszło, więc lecimy dalej 🙂

wniosek w ULC

W punkcie szóstym „chwalimy się” posiadanymi badaniami lotniczo-lekarskimi. Najprościej przepisać wszystkie daty z naszego orzeczenia. Jego kopię i tak musimy mieć ze sobą (o czym za chwilę).

W punkcie siódmym wpisujemy to, z czym w zasadzie przyszliśmy do urzędu. Zdałeś egzamin MEPL, wpisujesz w tabelkę „uprawnienie” MEPL. Data ważności uprawnienia znajduje się na protokole egzaminu praktycznego.

Najważniejszy punkt nr 8, czyli komplet załączników.

Tutaj powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. To znaczy, upewnić się, że mamy wszystkie wymagane dokumenty. Wystarczy przejść całą „checklistę” i nie będzie problemu. Dokumenty związane ze szkoleniem powinniśmy otrzymać z ośrodka szkolenia. Protokół egzaminu praktycznego wręczy nam egzaminator.

Licencję i badania powinniśmy mieć ze sobą. Urzędnik skopiuje, załączy do wniosku, a oryginał po chwili odda. Podobnie robię z logbookiem. W przypadku wysyłania wniosku pocztą, sami musimy zadbać o staranne przygotowanie dokumentów.

Jeśli chodzi o logbook, to dopilnuj, żeby zawierał wszystkie wpisy poświadczające odbyte szkolenie oraz egzamin praktyczny. Ostatnio otrzymałem telefon z ULCu, aby uzupełnić logbook o szkolenie na symulatorze (dotyczyło to wpisu IR: SIM wpisuje się w innym miejscu logbooka) i wpisać egzamin praktyczny. Nie wystarczy fakt, że do wniosku dołączasz protokół z egzaminu praktycznego, wypełniany przez egzaminatora).

Na deser zostawiłem opłaty lotnicze, bo z mojego doświadczenia, to one powodują największą konsternację. Opłaty lotnicze są zebrane tutaj. Jak już wspomniałem na początku, ten dokument zawiera 32 strony. Nas interesuje Część II, Tabela 2.2. Licencje i świadectwa kwalifikacji pozostałych członków personelu lotniczego.

tabela opłat lotniczych ulc
Odnajdujemy właściwy punkt i wpisujemy go również w tytule przelewu do ULCu; źródło: dziennikustaw.gov.pl

W przypadku wpisu uprawnienia do licencji PPL odnajdujemy Pkt 3.2. (CPL-kowiczów dotyczy Pkt 3.3.). Widnieje tam kwota 48 złotych (stan na 24.01.2022) i taką kwotą należy zasilić konto ULCu i mieć na to dowód. Nie należy mylić tej opłaty z opłatą za egzamin praktyczny. To dwa oddzielne i różniące się ceną przelewy 🙂

Na koniec podpisy i już.

Składamy wniosek i czekamy

Wniosek w ULC musi swoje odleżeć. Urząd ma na wydanie nowej licencji do 30 dni. W praktyce zdarza się, że po 10-14 dniach udaje się otrzymać nowy dokument. Czasami są to 3 tygodnie, rzadziej pełny okres oczekiwania. Co istotne, w tym czasie nie możemy korzystać z nowych uprawnień, są one formalnie w trakcie weryfikacji.

Po nową licencję udajemy się z naszym dotychczasowym dokumentem. Jeśli odbieramy w Warszawie, przy ul. Flisa, kierujemy się w inne miejsce niż składaliśmy wniosek. Do takich niepozornych drzwi z boku budynku (nieco dalej od głównego wejścia). Wystarczy kierować się tabliczką ze strzałkami i napisem „Rejestr Personelu Lotniczego”. Tam składamy kilka podpisów, oddajemy starą licencję, odbieramy nową i cieszymy się lataniem!

System idealny?

Wywołałem uśmiech? 😉 Do ideału przecież tutaj daleko. Dostarczamy do Urzędu dokumenty, które urząd i tak już posiada. Przebijamy się przez kilkanaście stron różnych opłat lotniczych szukając naszej jedynej.

A mogłoby być tak. Na stronie algorytm, który skieruje: kim jestem?>pilotem>z jaką licencją?> PPL>chcę wpisać nowe uprawnienie>MEPL. Alternatywnie: loguję się na stronę ULCu, podaję nr licencji, generuję automatyczny wniosek o wpis uprawnienia. Przecież egzaminator przynajmniej 3 dni wcześniej zgłasza do ULCu fakt, że będzie egzaminował danego delikwenta. Następnie generuje się wniosek, BLIKIEM robię przelew (kwota już podana) i za godzinę mam wydrukowaną nową lśniącą licencję. Może kiedyś…

Nie oczekujmy cudów i nie narzekajmy na system. Sprytniej będzie się do niego dostosować. W jaki sposób? Na przykład tak zaplanować szkolenie, żeby uniknąć przestojów spowodowanych oczekiwaniem na wpis, który akurat będzie nam potrzebny do rozpoczęcia nowego kursu. Oszczędzisz sobie sporo nerwów, a cały proces szkolenia będzie znacznie przyjemniejszy. Czego Ci serdecznie życzę!

2 thoughts on “Wniosek w ULC – jak otrzymać wpis uprawnienia?

  1. Cześć! Pewnie niezbyt właściwy wpis do mojego komentarza, ale muszę zapytać 🙂
    Czy orientujesz się może jak wpisać cała PPLke jednym wpisem do logbooka?
    Czy data rozpoczęcia i zakończenia szkolenia w pierwszej kolumnie plus nalot w kolumnie total time of flight będzie okej?

    1. Cześć,
      Też miałem ten dylemat, że nie wpisywałem na bieżąco w trakcie PPL-ki kolejnych lotów i kusiło mnie wpisać wszystko w jednym. Ale słyszałem, że różnie jest to potem odbierane, więc zmusiłem się do tego, żeby rozpisać „godzinka po godzince”. I tak też zalecam 🙂 A jeśli jednak z jakiegoś powodu wolisz wpisać wszystko w jednym wpisie, to nie znam odpowiedzi jak to zrobić.
      Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *